2015. május 18., hétfő

17. hét

Ezen a héten is folytattam a közelmúltban elkezdett tudományos cikkek fordítását, alul a a címek mutatják, hogy melyikeket. Azt döntse el az angolul jól tudó olvasó, hogy milyen minőségben, de talán jól. A fordításhoz szótárnak most a https://translate.google.hu/?hl=hu#en/hu/awareness oldalt használtam, ahol a szavak angol és magyar megfelelőinek belinkelt hangfájljait is mindig többször meghallgattam gyakorolva a kiejtést. Továbbá a lefordított mondatokat egészben is visszahallgattam és visszamondtam most is a http://www.ivona.com/ oldalon.

Chaos theory and the evolution of consciousness and mind: a thermodynamic-holographic resolutuin to the mind-body problem:

Unfoldment: how and why the algorithmic organization of the conscious brain exteriorizes in the form(alism) of mental models Végeredményben hova és miért vetíti ki a tudatos agy algoritmikus organizációját a mentális modellek formájában, illetve formalizmusában.

In NP, mind and its definition are derived directly from the dynamics of brain evolution, and from the algorithmic properties of consciousness described above. Az NP-ben az elme és annak definíciója direkt módon az agy dinamikus evolúciójának, és a tudat fent leírt algoritmikus tulajdonságainak leírásából származik.

Mind consists of patterns of brain subcircuitry that are selected from those of the algorithmic organization of the brain in accordance with the maximum-power principle (see Appendix). Az elme az agy részáramköreinek mintázataiból áll amelyek szelektálnak az agy algoritmikus szervezetéből, amely pedig összhangban van a maximális energia alapelvével (lásd Appendix).

Mind is palpable in two forms: (a) as patterns of subcircuitry erected and nested in a self-similar, self-referential fashion in the holonomic brain, and (b) as exteriorizable (culturally sharable) mental models.  Az elmét két kézzelfogható forma alkotja, egyrészt: (a) a részáramkörök egyberendezett és beágyazott mintái a holonómikus agy önhasonló és önhivatkozó mintázatában, másrészt (b) exteriorizált (a kultúra területén megosztható és terjeszthető) mentális modell.

More than 20 years of sophisticated global electroencephalographic studies that monitor circuitry-specific modeling activity in the brain are completely consistent with this idea (Gevins, 1989). A kifinomult globális enkefalografikus kutatások több mint 20 éve alatt az ellenőrzött áramkör-specifikus modellező tevékenység az agyban teljes következetességgel követi ezt a gondolatot.

Mind is defined as one's collection of culturally sharable mental-model circuitry configurations in the brain. Az elme definíciónk szerint egyfajta gyűjteménye a kulturálisan megosztott mentális modelleket képező áramkör konfigurációknak az agyban.

Toward a ’chaotic’ cognitive architecture

And in the other, its mind has been treated independently of its body by using the cognitivist approach, wich was a very promising area of research that gave birth to what it is know as artifical intelligence. Az emberi természet másik részében pedig ami saját elméjét képezi, és amit saját testétől függetlenül kezelt a kognitivista megközelítés segítségével, illetve amely egy nagyon ígéretes területe volt az akkori kutatásoknak megszületett az, ami által megismerte a mesterséges intelligencia jellemzőit.

Cognitivism is one of the two main paradigms of cognition and has bees relatively successful in solving task specific problems. A kognitivizmus egy volt a kogníció két fő paradigmája közül és ez relatíve sikeres volt ebben a megoldandó feladatban a specifikus problémák között.

This approach sees cognition as a set of computations defined over symbols or representations of the world; these representations are pre-designed by a human programmer [36]. Ez a megközelítés úgy láttatja a megismerést, mint számítások sorozatát, amelyek a világot szimbólumokként vagy reprezentációkként definiálják, és ezek a reprezentációk előre tervezettek egy humán programozó által.

The main problems this approach has been and is still facing are due to its dependency on the programmer’s knowledge of the world: the symbol grounding problem, the frame problem, and the combinatorial problem (Vernon08). A fő probléma ezzel a megközelítéssel, az hogy még, szemben a követelményekkel, erősen függ a rendszer programozójának tudásától, és itt a szimbólum az alapprobléma, a keretprobléma és a kombinatorikus probléma is egyben.

In our proposal we will focus in the development of a cognitive architecture based on the enactive paradigm of cognition. Terveinkben szeretnénk a kognitív architektúra fejlesztésére fókuszálni, amely bázisát képezi a kogníció index-kód paradigmájának.

This paradigm sees cognition as a process of co-determination between the environment and the agent. Ez a paradigma úgy láttatja a kogníciót, mint az oda-vissza hatás folyamatát a környezet és az ügynök között.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése