2015. március 8., vasárnap

7. hét

Ezen a héten is folytattam a múlt héten elkezdett tudományos cikk fordítását. Azt döntse el az angolul jól tudó olvasó, hogy milyen minőségben, de talán jól. A fordításhoz szótárnak most is a http://szotar.sztaki.hu/magyar-angol oldalt használtam, ahol a szavak angol és magyar megfelelőinek belinkelt hangfájljait is mindig többször meghallgattam gyakorolva a kiejtést. Továbbá a lefordított mondatokat egészben is visszahallgattam és visszamondtam most is a http://www.ivona.com/ oldalon. Továbbá javításokat is végeztem a múlt héten lefordított és közzétett mondatokban, amit a következő oldalon követhetnek nyomon az olvasók: http://nyelvtanulasinaplo.blogspot.hu/2015/03/6-het.html Alul most is olvashatóak a lefordított mondatok.

This means that (a) a general similarity of patterns repeats itself ad infinitum and more detail is revealed across finer and finer scales of measurement, and (b) the similarity of pattern arises from its pre-existing pattern (self-referentiality)-form arising dynamically from pre-existing form creating a seamless web of organization and interconnentedness, Darwin's central theme, and the mechanism that underlies maximum-power principle evolution (see Appendix). A jelenség, hogy (a) a minta általános hasonlósága ismétli önmagát a végtelenségig és több ismétlődő cikluson keresztül haladva tárja fel magát egyre tisztább és tisztább méretekben és arányokban, és (b) a hasonlóság egy már meglévő mintából (önhivatkozó forma) származik, tehát egy dinamikus már meglévő formából, és ez alkotja az egységes hálózatos szerveződést és kölcsönös kapcsolati hálót, ami Darwin központi témája és a mechanizmus alapjául szolgáló maximális hatalom elve az evolúcióban (lásd: Appendix).

Self-similar, self-referential „jumps” or rapid bifurcations occur in the system in a periodic fashion. Önhasonló és önhivatkozó ugrások és hirtelen elágazások folyamatosan előfordulnak a rendszerben periódikusan visszatérő időszakokban.

„Emergent” or nonlinear (non-additive) branchings occur periodically in unfolding chaotic systems. Az emergens vagy nemlineáris (nem additív) elágazások visszatérő jelleggel jelennek meg az imént feltárt kaotikus rendszerekben.

As the behavior of the systems unfolds, small,seemingly inconsequential and often dismissed initial conditions of the unfoldment may diverge nonlinearly in rapid fashion toward unpredictable conditions. A rendszer viselkedése látszólag következetlen és gyakran a folyamat kezdeti feltételeit elhagyva, nemlineáris, szétágazó formát ölt, hirtelen ugrásokkal, ami kiszámíthatatlaná teszi a folyamatot.

This feature is referred to as sensitivity to initial conditions, or, metaphorically, the Butterlfly effect. Ez a tulajdonság a kezdeti feltételekre való érzékenységre utal, vagy metafórikusan a pillangó hatásra.

The butterfly effect metaphor is meant to convey in a simple way that a miscalculation of conditions in a weather regime as small as that associated with the flapping of butterfly or bird wings might surprisingly evolve nonlinearly toward unpredivtable major weather conditions. A pillangó hatás metafórája egyfajta letérést jelenti az egyenes útról, mint amikor egy kis félrecsúszás történik az időjárási rendszer kezdeti feltételeiben, amit egy pillangó, vagy egy madár szárnycsapása okozott, és ez a kis félrecsúszás meglepően nagy eltérést okozhat az időjárási folyamat további menetében, nemlineárissá és kiszámíthatatlanná téve az időjárás folyamatának további fejlődését.

As with paper, attention will be focused upon the self-similarity and self-referentiality features of chaos. Ezzel a cikkel szerettük volna ráirányítani a figyelmet a káosz önhasonló és önhivatkozó tulajdonságaira.

Chaos theory, and the discovery of the world-picture Káoszelmélet és a világkép kutatása.

It is becoming increasingly apparent that chaos theory is not simply another theory that will take its place among theories. Ezek után egyre inkább elkerülhetetlenné válik, hogy kijelentsük: a káoszelmélet nem csupán még egy elmélet a sok közül.

The dynamical organizational patterns of chaos theory provide an overarching theoretical framework that both enables and encourages us to cross traditional disciplinary boundaries in order to discover the natural interconnectedness among all phenomena-to find the common ground among all theories. A káoszelmélet dinamikus szerveződésű mintái egy átfogó elméleti keretet biztosítanak nekünk, és lehetővé teszik a számunkra, illetve felbátorítanak minket arra, hogy a tradicionális diszciplinák rendjén túl kutassuk a természet kölcsönös kapcsolati hálóját az összes jelenségben, hogy végül rátaláljunk egy közös alapra a tudományos elméletek között.

Accordingly, in this paper the powerful, perhaps universal, dynamical patterns of chaos theory are used to undergird the modeling of a unified world-picture of the evolution of the brain, consciousness, and mind in a transdisciplinary manner, i. e., „focusing on knowledge or natural processes or mechanisms which are common 'across' many disciplines or scalar levels of organization”. Így ebben a cikkben a káoszelmélet szerteágazó és talán egyetemes, illetve dinamikus mintáit használjuk fel ahhoz a modellhez, amely egy egységes világképet szolgáltat az evolúció, az agy, a tudat és az elme traszdiszciplináris módszerekkel való leírásához a tudásra, illetve a természeti folyamatokra és mechanizmusokra fókuszálva, hogy összefüggést tudjunk teremteni több tudományterület illetve a természet egymásra épülő, hierarchikus szintjei között.

This chaos-theoretical effort involves the merging of ideas and research across psychology, philosophy, neuroscience, thermodynamics, mathematics, evolutionary theory, and general systems theory. Ez az rendszeres törekvés a káoszelmélet tudományában maga után von bizonyos feltörekvő tudományos elképzeléseket és kutatási programokat a pszichológiában, filozófiában, idegtudományban, termodinamikában, matematikában, az evolúció elméletében és az általános rendszerelméletben.

Softening psychology's boundaries A pszichológia határainak elmosódása

Psychology, I often think, is potentially the most diverse and generalizable discipline; it is the one that potentially”... can handle the largest possible part of the totality of the facts of experience” - the final test of all theoretical work A pszichológiáról gyakran gondolom azt, hogy potenciálisan a legszerteágazóbb és legáltalánosabb tudományág, amely potenciálisan egyedüliként "...alkalmas arra, hogy nagy terjedelemben átfogja és kezelni tudja a tudomány teljességének lehetséges részeit és annak tényeit valamint tapasztalatait", amely az elméleti vizsgálódások végső tesztje.

After all, any science that defines itself as the scientific study of human behavior, cognition, and experience would have to be exactly that pervasive in scope. Mint minden tudománynak, így a pszichológiának is létezik definíciója, szó szerint: az emberi viselkedés, a megismerés és a tapasztalat vizsgálatával foglalkozó tudományt jelöli, és mint ilyen pontosságra törekszik saját szerteágazó területén.

It is difficult to imagine on what grounds certain categories of human experience would be excluded. Nehéz elgondolni, hogy mi lehet az alapja az emberi tapasztalat biztos kategorizálásának, és meglehet, hogy ez lehetetlen is egyben.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése